Angina nepalieka ramybėje ir vasarą

Angina vaikuiVasaros pramogas vaikams dažnai sugadina angina. Gerklę surakinantis skausmas ir pakilusi temperatūra paguldo į lovą, dar liūdniau, jeigu angina pūlinė. Įtarę vaikui šią ligą, būtinai nueikite pas gydytoją, nes gali prireikti antibiotikų, kuriuos skiria tik specialistas. Nors angina nėra pavojinga, bet negydoma ar netinkamai gydoma gali komplikuotis į kitų organų ligas – pažeisti širdį, sąnarius, inkstus.

Pagrindiniai požymiai – aukšta temperatūra ir ryklės skausmas

Angina arba ūminis tonzilitas – tai gomurio tonzilių uždegimas. Šios tonzilės – svarbi imuninės sistemos dalis, jos saugo kvėpavimo takus ir neleidžia virusams ir bakterijoms patekti į organizmą pro burną bei nosį. Nusilpus imunitetui tonzilės nebegali atsilaikyti prieš nepageidaujamus įsibrovėlius ir jose ima daugintis bakterijos ar virusai, kurie pažeidžia tonzilių audinį, dėl to jos ir padidėja.

Susilpnėjus organizmo apsaugai, ima sparčiai daugintis ne tik iš išorės patekusios, bet ir burnoje nuolat esančios bakterijos, kurioms ypatingai palankios sąlygos gomurio tonzilėse esančiose raukšlėse. Angina galima užsikrėsti: bakterijų į vaiko organizmą patenka per orą – sergančiam žmogui kalbant, kosėjant ar čiaudint.

Vaikams dažniausiai ligą sukelia streptokoko bakterijos, nors kalti dėl ligos gali būti ir virusai. Labiausiai ūminiu tonzilitu serga 3–14 metų vaikai.

Skiriamos kelios ūminio tonzilito rūšys. Pirmoji – katarinė angina, kai gomurio tonzilės paburksta ir parausta. Esant folikulinei anginai, ant patinusių tonzilių susidaro balkšvų ir gelsvų iškilių taškelių. Susirgus lakūnine angina, ant padidėjusių tonzilių susidaro geltonų pūlinių apnašų.

Ūminis tonzilitas prasideda staiga, o atpažinti ligą galite iš šių požymių.

• Temperatūra dažniausiai pakyla iki 39–40 laipsnių, vaiką ima krėsti šaltis.
• Labai skauda ryklę, ypač ryjant, vaikui sunku nuryti net seiles, todėl jis negali valgyti.
• Ant liežuvio atsiranda baltų apnašų, iš burnos sklinda nemalonus kvapas.
• Būdingas ligos požymis – padidėję kaklo limfmazgiai, esantys po apatiniu žandikauliu.
• Vaikui skauda galvą, silpna, jis prastai miega.
• Kartais skauda pilvą, kamuoja vėmimas.

Kodėl vasarą vaikai dažnai suserga angina?

Didžiausias ūminio tonzilito kaltininkas – nusilpęs imunitetas, kuris netrukdo bakterijoms sparčiai daugintis, bet, atrodytų, vasarą vaikas kaip tik turėtų būti stiprus. Juk už lango šilta, gausu įvairiausių daržovių, vaisių ir uogų, kurie turi daug vitaminų. Pasirodo, ir šiltuoju metų periodu imuninei sistemai nėra idealios sąlygos. Didžiulę grėsmę jai kelia šaltis, kurio ieškome besigelbėdami nuo kaitros, o dažniausiai tai darome sušilę ir suprakaitavę.

Staigūs temperatūrų šuoliai, kuriuos patiriame gerdami šaltus gėrimus ir valgydami ledus, susilpnina gerklės gleivinės apsauginę funkciją.

Susirgti angina vaikas gali atsivėsinęs patalpoje, kurioje veikia oro kondicionierius, ypač kai temperatūra čia labai skiriasi nuo esančios lauke.

Pernelyg ilgas buvimas saulėje ne tik gali perkaitinti, sužaloti odą, bet ir susilpninti imunitetą. Imunitetas susilpnėja ilgoje kelionėje į poilsio vietą, skirtingoje klimato zonoje.
Anginos priežastis gali būti burnos ertmės infekcija, kurią sukelia ėduonis, stomatitas ir kitos ligos.

Ūminio tonzilito gydymas

Esant bakterinei infekcijai gydytojai dažniausiai skiria antibiotikus, kurių kurso negalima nutraukti net tada, kai temperatūra pasidaro normali ir vaiko savijauta gera. Jei ūminis tonzilitas gydomas per trumpai, liga vaikui gali nuolat kartotis ir išsivystys lėtinė liga, dėl kurios sutrinka tonzilių funkcija. Be to, netinkamai gydant ūminį tonzilitą (ypač pūlingą) vaikas gali susirgti miokarditu (širdies raumens uždegimu), otitu (vidurinės ausies uždegimu), reumatoidiniu artritu, inkstų uždegimu ir kitomis ligomis. Taop pat gali susidaryti abscesas (pūlinys), o tada dažnai prireikia operacijos.

Vaikui duodama gydytojo skirtų vaistų aukštai temperatūrai sumažinti. Ligos pradžioje ant kaklo galima uždėti šiltą sausą kompresą. Vyresniems vaikams gerklės skausmui numalšinti ir uždegimui mažinti tinka čiulpiamosios pastilės arba purškiamieji preparatai.

Paūgėjęs vaikas gali skalauti gerklę šiltu valgomosios druskos tirpalu (pusė arbatinio šaukštelio druskos ištirpinama šilto vandens stiklinėje). Skalavimui tinka ramunėlių ir šalavijų nuovirai.

Susirgęs angina vaikas ūmiu ligos periodu turi gulėti lovoje, o įprastine veikla gali užsiimti tik visiškai pasveikęs. Ligoniukui duokite gerti užtektinai skysčių, nes esant aukštai temperatūrai jų daug netenkama. Tinka šiltos ramunėlių, liepžiedžių arbatos. Ligoniukas maitinamas lengvai virškinamu minkštu maistu, kuris neturi būti nei karštas, nei šaltas. Sergantį vaiką atskirkite nuo kitų šeimos narių ir valgydinkite iš atskirų indų, kuriuos po valgio gerai išplaukite ir 10-15 min. pavirinkite.

Kad angina nesikartotų, vaiką reikia grūdinti, tuomet jis rečiau sirgts peršalimo ligomis, laiku gydykitės sugedusius dantukus, kitas infekcijas, pavyzdžiui, išvešėjusius adenoidus, prienosinių ančių uždegimą.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook